http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Komunikaty techniczne

Ostatni wpis 23.05.2019 r.

 

 

Wielki Maraton Czytelniczy Na Literackim Szlaku dla szkół ponadgimnazjalnych  2018/2019 rozstrzygnięty !

 

Uśmiech

 

 

Wielki Maraton Czytelniczy - to konkurs organizowany od 2009 r.  przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku pod honorowym patronatem 

Prezydenta Miasta Gdańska i Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

 Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 59 szkół. W maratonie uczestniczyło 450 uczniów z województwa pomorskiego.

Z naszej szkoły  przystąpiło do maratonu 8 uczniów.

 Komisja konkursowa IV edycji  Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Na literackim szlaku” dla szkół ponadgimnazjalnych przyznała:

 36  tytułów laureata, 36 tytułów finalisty i 30 wyróżnień.

 Wśród laureatów i finalistów znaleźli się uczniowie z naszego liceum:

 

 Dorota Lica z kl. I A, Maciej Lica z kl. I E i Michał Szymikowski  z kl. II A.

 

Uroczyste zakończenie Wielkiego Maratonu Czytelniczego odbyło się 9 maja  w Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

   Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom maratonu !

 

                           Do zobaczenia w kolejnej edycji, w przyszłym roku szkolnym.

Spoko

 

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzinom naszych uczniów,

za głosowanie na nasze liceum 

w Konkursie

"200 książek do wygrania".

W konkursie udało nam się zdobyć 4 pozycje : 

"Benedykt XVI.  Śladami Jana Pawła II" - I. Dojka i M. Latasiewicz

"Święta Matka Teresa z Kalkuty" -  Sz. Brzeski

" Piłka nożna" - M Gorecki

"Piłkarski przewodnik kibica" - M. Gorecki

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z tymi,

i innym,  najnowszymi książkami w naszej szkolnej bibliotece. 

 

 

 

 

 

 

 Niewinny

Lista lektur do przeczytania w Wielkim Maratonie Czytelniczym 2018/2019

"Na literackim szlaku" :

Pratchett Terry, Straż! Straż! - wrzesień

Kruszewska Monika, Czereśnie będą dziczeć -październik

Pilipiuk Andrzej, Wampir z M3 - listopad

Janiszewski Mateusz, Dom nad rzeką Loes - grudzień

Dashner James , Więzień Labiryntu - luty

Judah Ben, Bleckton Alps, Nowi londyńczycy - styczeń

 

ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ LEKTURY!

 

Uśmiech 

 

Nasze liceum bierze udział w Konkursie

< 200 książek do wygrania >

 Konkurs trwa od 8 listopadaa 2018 r. do 7  grudnia 2018 r.

Konkurs polega na oddawaniu głosów na wybranego uczestnika.

Głosy może oddawać każdy co jedną minutę, po każdorazowym odświeżeniu strony konkursowej.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępne w bibliotece szkolnej oraz na stronie   https://novaedita.com/konkurs/

Tam też możecie oddawać głosy na nasze konto utworzone pod nazwą : I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie.

 Zachęcamy wszystkich do głosowania !

 

 

Uśmiech 

 

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Narodowym Czytaniu 2018.

Spotykamy się 08.09.2018 r.  na Placu Hallera w Tczewie, Restauracja YOU o godz. 10:00. 

W tym roku czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Do zobaczenia...

 

                                                                                                                Puszcza oczko

 

WIELKI MARATON CZYTELNICZY 2017/2018 - WYNIKI

Ogłoszono wyniki III edycji ogólnopolskiego konkursu czytelniczego Wielki Maraton Czytelniczy " Na literackim szlaku". Martyna Rumińska oraz Agata Dulka znalazły się wśród laureatów, natomiast Agnieszka Omernik wśród finalistów maratonu. Gratulujemy serdecznie laureatkom i finalistce oraz wszystkim uczestnikom. Gala maratonu odbyła się 13 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.  Zadaniem uczniów było przeczytanie w każdym miesiącu, od września do kwietnia, jednej, wskazanej przez organizatora książki oraz napisanie testu sprawdzającego znajomość treści oraz rozumienie problematyki lektury. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

 

 

 

UWAGA !

 

Rusza III edycja

Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2017/2018

Na Literackim Szlaku

 

 Zadaniem uczestników jest przeczytanie co miesiąc, kolejnej, wskazanej przez organizatorów książki i napisanie w macierzystej szkole testu.

 Alfabetyczny spis lektur :

Martin Abram, Quo vadis, Trzecie tysiąclecie

Anna Borkowska, Gar'legawi, Wyspa Szczęśliwa, T 1 Oczekiwanie

Ryszard Ćwirlej, Tam ci będzie lepiej

George R.R.Martin, Gra o Tron, T.1 Pieśń Lodu i Ognia

Terry Pratchett, Spryciarz z Londynu

Weronica Roth, Niezgodna

 

Lekturą na wrzesień jest Niezgodna Veronici Roth


 Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w maratonie mogą zgłaszać się do 11 września 2017 r. do biblioteki szkolnej.

 

 

 

WIELKI MARATON CZYTELNICZY 2016/2017  

 

W Maratonie wzięło udział dziewięciu uczniów z naszej szkoły. Wśród laureatów województwa pomorskiego znalazła się Marta Reise z kl. III B.

Do finalistów zakwalifikował się Maciej Bizior z kl. III B oraz Agnieszka Omernik z kl. II D .

Uroczysta Gala wraz z wręczeniem nagród odbędzie się 19 czerwca 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku,

Plac Solidarności 1.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Gratulujemy  zwycięzcom!

Do zobaczenia na szlaku maratonu w roku szkolnym 2017/2018.

 

 

 

24 kwietnia 2017 r. podczas Dni Otwartych Szkoły odbyło się 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

ILUSTRACJA DO MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI

szczegóły na stronie głównej szkoły

 

Wystawa prac znajduje się w holu na 3 piętrze I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Tczewie

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA ! 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie promującym czytelnictwo :

"Ilustracja do mojej ulubionej książki".

Szczegóły Konkursu oraz załączniki do pobrania znajdują się na stronie głównej szkoły.

 

Patronat honorowy Konkursu:

Starosta Tczewski

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia Tczew

HURTOWNIA KSIĄŻEK Sprzedaż Dobrej Książki

Patronat medialny

RADIO TCZEW

 

 

ROK HENRYKA SIENKIEWICZA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy zorganizowanej przez

Pedagogiczną  Bibliotekę  Wojewódzką w Gdańsku, Filia Tczew, 

w związku z konkursem plastycznym "Rok Henryka Sienkiewicza".

Wystawa została udostępniona dla uczniów I LO i  można ją oglądać w bibliotece szkolnej do grudnia 2016 r.

 

 

 

 

UWAGA ! 

Ruszyła II edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego "Na literackim szlaku" 2016/2017

 

 Alfabetyczny spis lektur do przeczytania:

Erich Fromm, "O sztuce istnienia" (część I i część II)

Dmitry Glukohovsky , "Metro 2034"

Bruno Schulz, "Sanatorium Pod Klepsydrą" (wrzesień)

Tarjeji Vesas, "Pałac lodowy"

Małgorzata Warda, "5 sekund do io" (październik)

Izabela Żukowska , "Teufel"

                                                                                                                        

 

WIELKI MARATON CZYTELNICZY 2015/2016

Wielki Maraton Czytelniczy "Na literackim szlaku" to konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Zadaniem uczniów było przeczytanie co miesiąc kolejnej, wskazanej przez organizatorów książki i napisanie w macierzystej szkole testu. Punkty zdobyte w kolejnych testach były sumowane. Po sześciu etapach można było uzyskać maksymalną liczbę 120 punktów.  Konkurs odbywał się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska. W naszym liceum w maratonie wzięli udział : ( Oliwia Spigel, Adrianna Głowacka, Michał Wojtowicz, Maciej Bizior, Alicja Szumal, Beata Dudzińska, Kinga Leier, Dominik Bąk, Mateusz Chojnacki, Kacper Kulas, Michał Majdak, Martyna Żółtowska, Maciej Kwiatkowski, Miłosz Ruczyński, Aleksy Poklękowski, Katarzyna Chroboczek.   We wszystkich, sześciu  etapach, uczestniczyli: Adrianna Głowacka z kl. I C,  Michał Wojtowicz z kl. I B, Maciej Bizior z kl. II b, Alicja Szumal z kl III C.

20 stycznia 2016 r., uczestnicy Maratonu zostali zaproszeni do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na spotkanie autorskie z p. Jackiem Hugo-Baderem.

Po sześciu etapach wyniki na poziomie szkoły wyglądają następująco: 

I miejsce: Michał Wojtowicz ( 94 pkt )

II miejsce: Adrianna Głowacka ( 90 pkt)

III miejsce: Maciej Bizior ( 82 pkt)

IV miejsce: Alicja Szumal ( 62 pkt)

Tytuł laureata zdobyli: Michał Wojtowicz, Adrianna Głowacka i Maciej Bizior. Gratulujemy serdecznie laureatom oraz wszystkim uczestnikom maratonu i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku.

 

 

 

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

 

 

W październiku 2015 roku nasze liceum uczestniczyło w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. "Książki naszych marzeń". Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży. Uczniowie brali udział w głosowaniu, w którym każdy z uczniów wskazał trzy dowolne książki dostępne na polskim rynku, o przeczytaniu których marzy. Na podstawie wyboru dokonanego przez uczniów sporządzona została lista 50 najczęściej wskazywanych pozycji. Tytuły te zostaną wzięte pod uwagę przy zakupie książek do biblioteki szkolnej.  Ponadto uczniowie z klasy ID pod opieką nauczyciela-bibliotekarza przygotowali pracę w kategorii film : "Uzależnieni...". Poniżej możecie zobaczyć listę 50 wybranych tytułów oraz film.

 https://www.youtube.com/watch?v=gGobW41k7HU

 

 

 

 

WYSTAWA MODELI STATKÓW KOSMICZNYCH

 

Z inicjatywy nauczyciela fizyki, pana Tomasza Kacika, w bibliotece została zorganizowana wystawa papierowych modeli statków kosmicznych wykonanych przez jego uczniów. Wystawa obejmuje ponad 30 modeli - rakiet nośnych, satelitów, lądowników, wahadłowców - przedstawiających całą historię rozwoju techniki kosmicznej - począwszy od pierwszego sztucznego satelity Ziemi, a skończywszy na najnowszych satelitach badawczych, czy rakietach nośnych. Modele statków kosmicznych są zarówno w wymiarach rzeczywistych jak i w skalach, nawet 1:300. Przedstawione są modele statków eksploatowanych przez USA, Unię Europejską, Rosję, Kanadę, Japonię, czy Polskę. Zapraszamy do zapoznania się z wystawą do końca roku szkolnego 2014/2015.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 * * *

 

SPOTKANIA BIBLIOTECZNE

 W dniu 23 marca 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Spotkania ze znaną postacią z Tczewa" zorganizowane przez bibliotekę szkolną. Tym razem gościliśmy  w  szkole pana  Łukasza Brządkowskiego – naszego absolwenta z roku 1999. Pan Łukasz jest koordynatorem projektu i redaktorem strony „Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta”.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas II a, II b i II e wraz z  nauczycielami historii: Dariuszem Makaciem i Adamem Samulewiczem. Tematem spotkania była historia Tczewa  z perspektywy niezwykłych wydarzeń, jakie miały miejsce w tym mieście. Wraz z panem Łukaszem przenieśliśmy się na chwilę do krainy zapomnianych dziejów i ludzi. Mogliśmy się dowiedzieć, między innymi, w jaki sposób dwóch braci próbowało uwolnić swoją umierającą siostrę spod rzekomo rzuconego na nią uroku przez jedną z trzech wiedźm, żyjących w miejscowości Stanisławie lub skąd  wzięła się nazwa dzielnicy Suchostrzygi oraz gdzie w Tczewie dwieście lat temu stała szubienica.
Pod koniec spotkania uczniowie mogli uczestniczyć w konkursie internetowym przygotowanym przez naszego gościa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Łukasz Brządkowski prezentuje stronę:www.dawnytczew.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie biorą udział w konkursie internetowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wręczanie nagrody laureatowi konkursu. 

 

* * *

 

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

W marcu 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez miesięcznik "Biblioteka w Szkole" pod hasłem "Ogólnopolskie wybory książek".  Patronem przedsięwzięcia była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Celem akcji było poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa oraz dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów. Zadaniem uczniów było wpisanie na specjalnie przygotowanych karteczkach od jednego do trzech tytułów najciekawszych książek, jakie przeczytali w ciągu ostatnich dwóch lat. Głosowanie było anonimowe.  W głosowaniu wzięło udział 349 uczniów, którzy zagłosowali na 444 tytuły. My zamieszczamy listę książek, które otrzymały co najmniej 4 głosy.

 

L.p. Tytuł - Autor Suma
1 Pięćdziesiąt twarzy Greya - E. L .James 40
2 Saga o Wiedźminie - Andrzej Sapkowski 29
3 Gra o tron - Martin George R. R. 24
4 Hobbit - J.R.R. Tolkien 19
5 Gwiazd naszych wina - John Green 18
6 Lalka - Bolesław Prus 18
7 Harry Potter - J.K. Rowling 14
8 Igrzyska śmierci - Suzanne Collins 13
9 My, dzieci z dworca ZOO -  Christiane F. 12
10 Millenium - Stieg Larsson 11
11 Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien 10
12 Zostań, jeśli kochasz - Gayle Forman 9
13 Złodziejka książek - Markus Zusak 8
14 Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski 8
15 Niezgodna - Veronica Roth 7
16 Ostatnia piosenka - Nicholas Sparks 7
17 Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky 7
18 Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry 7
19 Love, Rosie - Cecelia Ahern 6
20 Zwiadowcy - John Flanagan 6
21 Rok 1984 - George Orwell 6
22 Intruz - Stephenie Meyer 6
23 Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow 5
24 Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz 5
25 Ojciec chrzestny - Mario Puzo 5
26 Więzień labiryntu - James Dashner 5
27 Alibi na szczęście - Anna Ficner-Ogonowska 4
28 Mroczne umysły - Alexandra Bracken 4
29 Silmarillion - J.R.R. Tolkien 4
30 Jesteś cudem - Brett Regina 4
31 Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa 4
32 Dom Nocy - P. C. Cast 4
33 Kordian - Juliusz  Słowacki 4
34 Lśnienie - Stephen King 4
35 Inferno - Dan Brown 4
36 I wciąż ją kocham - Nicholas Sparks 4
37 Oskar i pani Róża - Éric-Emmanuel Schmitt 4
38 Pamiętnik - Nicholas Sparks 4

 

Wyniki głosowania posłużą między innymi do zakupu książek do bibliotek szkolnych. Wyniki ankiety pokazały, że niektóre lektury są ciekawe..., a czytanie jest pasją wielu uczniów. 

 

 

* * *

   Z przyjemnością informujemy,

że od stycznia 2015 roku, nasza biblioteka prenumeruje czasopisma obcojęzyczne dla uczniów uczących się języka: angielskiego: "English matters", francuskiego: "Français présent", hiszpańskiego: "Español? Si, gracias", niemieckiego: "Deutsch aktuell" oraz rosyjskiego: "Ostanowka: Rossija!"- najnowszy magazyn do nauki języka rosyjskiego.

 Magazyny obcojęzyczne są tworzone z myślą o wszystkich zainteresowanych nauką języków obcych.  Dzięki regularności, z jaką ukazują się magazyny, nauka jest ciekawa, ponieważ artykuły dotyczą bieżących wydarzeń i aktualnych tematów, a także poruszają zagadnienia związane z konkretną porą roku. W ten sposób, uczniowie uczący się języków obcych, poszerzają jednocześnie swoją wiedzę dotyczącą nie tylko krajów i regionów, ale także wielu innych dziedzin, takich jak technika, psychologia, polityka, muzyka czy sport. Są to zagadnienia bardzo często poruszane podczas matury.

 

Zapraszamy serdecznie do czytelni.

 

* * *

                                               

Spotkanie z Panią Grażyną Krużycką-Giełdon  

 rozpoczęło się recytacją wiersza. 

 

Od życia

Myślałam...

Kocham

Pamiętam miłość pierwszą

To dla mnie tyle prezentów od życia

 A tu nie wiedzieć skąd

Ciepła stróżka podchodzi pod serce

Myśli wracają uparcie

W jedno miejsce

Pokonał mnie zapach Twych słów

Śmiech-co jak mój-ratunkiem jest ochroną

Poraziło światło z duszy

Autorka debiutowała w 1990 roku siedmioma wierszami na łamach "Kociewskiego Magazynu Regionalnego" . Rok wcześniej zaprezentowała swoje utwory podczas V Przegladu Twórczości Sakralnej w Tczewie. Z powodzeniem uczestniczyła w kilku ogólnopolskich konkursach poetyckich, między innymi inicjowanych przez Zygmunta Bukowskiego. "Lusterka Szczęścia" - to pierwszy tomik jej poezji, który ukazał sie w 2000 roku nakładem własnym autorki. Wiersz " Od życia" pochodzi z jej drugiego tomiku " Naprzeciw miłości" wydanego w roku 2003. Niebawem ukaże się kolejny tomik. Czekamy z niecierpliwością i dziękujemy za wyjątkowy klimat spotkania...

 

 

* * *

 „Z KSIĄŻKĄ W TLE”

W tczewskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku odbył się finał oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursu. Jury oceniło 40 prac plastycznych i 30 fotografii przekazanych przez uczniów szkół powiatu tczewskiego. W konkursie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyły również uczennice naszej szkoły: Anna Hebdzińska z IB,  która zajęła II miejsce w konkursie plastycznym oraz III miejsce w konkursie fotogaficznym, Alicja Nowicka z IIB zajęła II miejsce w konkursie fotograficznym oraz Laura Osowska z IIB, której fotografie wyróżniono kwalifikując do wystawy pokonkursowej.
Patronat nad konkursem objęli państwo Bartosińscy z hurtowni „Sprzedaż Dobrej Książki” w Tczewie, nagradzając wszystkich laureatów książkami.

 

 

 

 

Nagrodzona praca Anny Hebdzińskiej

Anna Hebdzińska prezentuje swoją pracę plastyczną

Nagrodzona fotografia Anny Hebdzińskiej

 

Nagrodzona fotografia Alicji Nowickiej

Sponsor konkursu - pani Alicja Bartosińska wręcza nagrodę Alicji Nowickiej

Wyróżnione fotografie Laury Osowskiej

 

Uczestnicy konkursu oglądają wyróżnione prace

Nasza "drużyna"

Kierownik tczewskiej filii PBW w Gdańsku pani Julita Knopik-Wenta wręcza podziękowanie sponsorowi - pani Alicji Bartosińskiej

 

Link do informacji zamieszczonej na stronie "Tczew Online"

Jesteś tutaj: Strona główna > Komunikaty techniczne > Ostatni wpis 23.05.2019 r.