Język rosyjski

Przez wiele, wiele lat język rosyjski był jedynym językiem obcym w szkołach.  Wszyscy uczyli się tego języka z przymusu, na szczęście czasy  zmieniły się, uczymy się także innych języków a do łask wraca język Piotra Pierwszego, Katarzyny Wielkiej, Puszkina, Dostojewskiego, Tołstoja, Czechowa.

Młode pokolenie zaczyna inaczej odbierać ten język, chcą się go uczyć ponieważ znajomość języków obcych w obecnych czasach jest niezbędna, a połączenie angielskiego z rosyjskim daje duże możliwości np. w biznesie.

W naszej szkole uczniowie uczą się języka rosyjskiego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo przez 3 lata.

Młodzież  uczy się go od podstaw, zaczynając od alfabetu tzw. „grażdanki”. Z ogromną satysfakcją można  stwierdzić, że po prawie trzech latach nauki młodzi ludzie potrafią porozumieć się w języku rosyjskim.

Niektórzy uczniowie zdają z tego przedmiotu egzamin maturalny na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Oczywiście, wymaga to od nich dużego wysiłku i nakładu pracy. Z dumą trzeba powiedzieć, że wyniki egzaminów są na wysokim poziomie

Pisemny egzamin maturalny z języka rosyjskiego:

• Matura 2009 - Piotrowska Marta klasa IIIA - 96% poziom podstawowy
  • Matura 2010 - Szwed Aleksandra klasa IIIA - 87% poziom rozszerzony
  • Matura 2011 - Rychłowski Wojciech klasa IIIA - 100% poziom podstawowy
  • Matura 2012 - Ewa Śliwa klasa IIIG - 100% poziom podstawowy
  • Matura 2013 - Wojciech Sykut IIID - 100% poziom podstawowy, Natalia Suszyńska IIID - 98% poziom podstawowy

W roku szkolnym 2011/12 Śliwa Ewa z klasy IIIG wzięła udział w XLIII Olimpiadzie Języka Rosyjskiego i w eliminacjach okręgowych, które odbyły się w dniach od 25-26.02.2012 w Gdańsku, uzyskała wyróżnienie.

Jesteś tutaj: Strona główna > Język rosyjski