Język francuski

Obecnie, mimo wyparcia go w wielu sytuacjach przez język angielski, nadal posiada on ogromne znaczenie. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi na całym świecie. Język francuski jest językiem urzędowym w 22 krajach, a w wielu innych, między innymi w Belgii, Kanadzie, Szwajcarii, na Haiti i Madagaskarze jest jednym z języków urzędowych.

W naszym Liceum język francuski  jest przedmiotem nauczanym w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Pozwala to na przygotowanie uczniów do skutecznej komunikacji językowej w sytuacjach życia codziennego. Mimo tak małej ilości godzin,  uczniowie często decydują się na udział w różnego rodzaju konkursach,  (Festiwal Piosenki Francuskojęzycznej, „Pokaż nam język”,  Konkurs recytatorski poezji i prozy w języku francuskim, itp.)

Sandra Schreiber w roku szkolnym 2008/2009 zajęła 3 miejsce w Pomorskim Konkursie Piosenki Francuskojęzycznej w Koszalinie.
Zobacz  zdjęcia i  video  z udziałem naszych uczennic: Agnieszki Krokoszyńskiej i Sandry Schreiber, zamieszczone w  Serwisie Głosu Koszalińskiego.

Uczniowie entuzjastycznie przygotowują  się do zaprezentowania swoich umiejętności językowych z okazji DNIA JĘZYKÓW OBCYCH, organizowanego corocznie w naszym liceum.
Zobacz zdjęcia z Dnia Języków Obcych 2009: „ Le Petit Chaperon Rouge” w wykonaniu uczniów z klasy IC.

Niektórzy kontynuują naukę języka francuskiego na filologii romańskiej.

Rok 2008/2009

1. Zuzannna Rezmer

Rok 2009/2010

1. Natalia Łazarska
  2. Agnieszka Dąbrowska

W roku szkolnym 2011/2012 Martyna Zapolnik z kl. III D  podczas ferii zimowych odbyła staż we francuskim merostwie Beauvais - miasto partnerskie Tczewa.

Ci, którzy wybierali język francuski jako przedmiot maturalny, zdawali go na bardzo wysokim poziomie (80-100% ).

W roku szkolnym 2011/2012  czterech uczniów wybrało język francuski jako przedmiot dodatkowy na pisemnym egzaminie maturalnym:

2 uczniów na poziomie podstawowym

2 uczniów na poziomie rozszerzonym