http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Wigilia dla rodzin wielodzietnych

21 grudnia 2009 roku odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie wigilia dla rodzin wielodzietnych ze Starego Miasta. Zaproszono 100 osób, w tym 75 dzieci. Były także obecne gospodynie miejsca, obie panie dyrektor: Jadwiga Andrzejewska i Katarzyna Etmańska, gość honorowy: ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii św. Krzyża w Tczewie,  panie z Caritasu: Elżbieta Rompa i Daniela Szuba oraz uczniowie nauczyciele przygotowujący tegoroczną wigilię.

 

A mianowicie: p.prof Małgorzata Jurczyńska z klasą 1b przygotowała jasełka, p. prof Beata Kaczanowska wraz z uczniami ochotnikami przygotowała konkursy dla dzieci z nagrodami: czekoladowe Mikołaje, batoniki, oraz mnóstwo innych słodyczy, maskotki i zabawki.

            W przygotowaniach do tej uroczystości wzięli udział także uczniowie i nauczyciele naszego liceum. Uczniowie naszej szkoły ofiarowywali po złotówce oraz upiekli ciasta na wigilijny poczęstunek. Szczególnie zaangażowana w to przedsięwzięcie była pani prof. Beata Kaczanowska, która z uczniami kl.1e i panią prof. Krzysztofią Princ-Kruczek przygotowała paczki dla 24 rodzin wielodzietnych, w których były słodycze dla dzieci, zabawki,  maskotki, żywność. Pani prof. Ewa Rybska wraz z klasą 1c przygotowała poczęstunek wigilijny. Dzięki darom zebranym od darczyńców utworzyliśmy także stanowisko, na którym rodzice mogli wybrać sobie całkiem nowe rzeczy, ubrania, czapki, bieliznę- dla siebie i swoich pociech zgodnie z zapotrzebowaniem i rozmiarami. Patrząc na metki i ceny dziwili się i z początku nie dowierzali, że te wszystkie rzeczy mogą wziąć nic za nie  nie płacąc. Radość tych rodzin z nowych rzeczy oraz radość dzieci niech będzie najlepszą zapłatą za hojność wszystkich tczewskich ofiarodawców. Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły przynieśli także używane rzeczy, prawdę mówiąc w bardzo dobrym stanie, które również cieszyły się dużym zainteresowaniem zatroskanych mam.

            Nad wszystkim czuwała pani prof. Beata Kaczanowska, która zajęła się już miesiąc wcześniej, wraz z uczniami, zbiórką darów i szukaniem sponsorów, aby uroczystość w ogóle mogła się odbyć. Wraz z uczniami chodziła od drzwi do drzwi naszych tczewskich sprzedawców, prosząc o wsparcie finansowe lub dary. W tym miejscu pragniemy szczególnie podziękować szczególnie pani Barbarze Byczkowskiej, herbaciarni Camelia, pani Annie Sledź, pani Flisikowskiej  oraz innym, szczególnie sprzedawcom z Manhattanu, na których ofiarności możemy polegać rokrocznie. W ramach tych przygotowań, uczniowie naszej szkoły, we współpracy z Bankiem Żywności działającym w Tczewie, wzięli także udział w ogólnopolskiej akcji zbierania darów i żywności dla potrzebujących na święta. Dzięki tej współpracy otrzymaliśmy od Banku Żywności podstawowe produkty żywnościowe, takie jak mąka, cukier, olej, dżemy, makarony, ryż, czekolady, które ofiarowaliśmy rodzinom w paczkach. Każda rodzina otrzymała poza tym kawę, herbatę, prezenty dla dzieci: maskotki, zabawki i różne słodycze.

             Wigilia rozpoczęła się o godzinie 17.00. Na początku głos zabrał ks. proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża ¦Świętego -Ks. Prałat Piotr Wysga. Odczytano fragment Pisma Świętego, który mówi o narodzeniu Jezusa i ks. prałat Piotr Wysga pobłogosławił opłatki. Wszyscy zaczęli dzielić się opłatkiem jako symbolicznym znakiem pojednania, miłości i życzliwości. Kiedy rodziny zasiadły do wigilijnego stołu, przedstawiono jasełka. Spodobały się one szczególnie najmłodszym dzieciom. Następnie zaproszono dzieci do zabawy. Milusińscy mogli wykazać się swoimi talentami muzycznymi i plastycznymi. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami, m.in. konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy i śpiewanie kolęd, były także zdjęcia z Mikołajem! Podczas, gdy dzieci spędzały czas na zabawie, dorośli mogli wybrać sobie rzeczy nowe oraz używane. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentów dla całych rodzin, które wręczał św. Mikołaj. Jak co roku było wiele uśmiechów, radości i życzliwości szczególnie najmłodszych, a przecież o to nam wszystkim chodziło: aby radosny uśmiech zagościł w święta na twarzy każdego dziecka.

Wszystkim którzy przyczynili się do tak uroczyście spędzonej wigilii z serca dziękuję.

mgr Beata Kaczanowska

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Aktualności > Wigilia dla rodzin wielodzietnych