http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim

26 września upamiętniono 82 rocznicę zbrodni niemieckich w Lesie Szpęgawskim. W okresie II wojny światowej zamordowano tutaj m.in. pacjentów szpitali psychiatrycznych z personelem medycznym, elity kociewskie, zwykłych ludzi, których okupant skazał za to, że byli Polakami. Z racji tego, że zamordowano tutaj wiele tysięcy obywateli polskich zbrodnię nazywa się Kociewskim Katyniem.

Cześć pamięci pomordowanym oddali mieszkańcy Kociewia oraz włodarze samorządowi powiatów starogardzkiego i tczewskiego, parlamentarzyści z posłem na Sejm Kazimierzem Smolińskim i senatorem Ryszardem Świlskim na czele oraz liczne poczty sztandarowe. Odprawiono uroczystą Mszę Św. pod przewodnictwem księdza Ryszarda Kasyny, ordynariusza Diecezji Pelplińskiej. Uroczystość zakończył Apel Pamięci. Naszą szkołę reprezentowała pani wicedyrektor Anna Kleinschmidt oraz poczet sztandarowy: Oliwia Brzozowska z IIIag, Małgorzata Mokwa z IIIdg i Robert Piekut z IIIbg.

Jesteś tutaj: Strona główna > Egzamin maturalny > Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim