http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Banderę „Lwowa” podniesiono

Pamiętamy o 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, w to wydarzenie wpisuje się powrót Tczewa do Macierzy oraz bardzo ważne dla społeczności naszej szkoły stulecie powstania Szkoły Morskiej. Kolejną odsłoną upamiętnienia rocznic było m.in. podniesienie kopii bandery „Lwowa” na maszt przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Szkoły Morskiej 3 września.

Mieliśmy przyjemność gościć m.in. panów Starostę Tczewskiego Mirosława Augustyna, Prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego, władze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z Prorektorem ds. Studenckich, prof. UMG dr hab. inż. Mirosławem Czechowskim i wielu znamienitych gości. Kopię bandery szkolnego żaglowca „Lwów” na ręce pani Dyrektor Jadwigi Andrzejewskiej przekazał  kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej oraz pan prof. dr hab. kpt. ż.w. Daniel Duda. Fundatorem kopii bandery jest pan Krzysztof Dubrow. Uczniowie naszej szkoły z klasy IIIb: Weronika Murawska, Bartosz Baniecki i Franciszek Kończewski po zaprezentowaniu tego cennego daru zgromadzonym wciągnęli banderę „Lwowa” na maszt.

Powoli tradycją spotkań w naszej szkole staje się promowanie literatury marynistycznej. Tę część uroczystości poprowadził dr Krzysztof Korda, członek Zarządu Powiatu oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Uroczyście dokonano aktu wodowania nowej książki "Lwów". Pierwszy w sztafecie”, której autorami są prof. Daniel Duda oraz śp. Zbigniew Urbany'i. Matką chrzestna była pani Dyrektor Jadwiga Andrzejewska, która odczytała akt chrztu: "Docieraj wszędzie tam gdzie Cię oczekują, poprzez lądy, morza i oceny, rozsławiaj imię polskich uczonych i wydawców, pisarzy, naukowców, publicystów. Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej. Twoje imię to "Lwów". Pierwszy w sztafecie". Posadzono również pamiątkowy dąb „Lwów”.

Pan profesor Daniel Duda również uhonorował pamiątkowymi medalami i wizerunkami „Lwowa”, m.in. panów Starostę Tczewskiego, Prezydenta Tczewa, Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. komandora Antoniego Garnuszewskiego pana Czesława Roczyńskiego, Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie panią Jadwigę Andrzejewską. Ostatnim aktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie z lat 1920-1930, na grobie komandora Floriana Hłasko oraz tragicznie zmarłego ucznia Szkoły Morskiej Zbigniewa Piekarskiego. Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe: Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i naszej szkoły: Joanna Górska z IIIcg, Małgorzata Mokwa z IIIdg i Mateusz Dzięgielewski z IIIeg. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwały Zuzanna Laskowska z IIIbg i Martyna Kowalska z IIIcg.

Jesteś tutaj: Strona główna > Egzamin maturalny > Banderę „Lwowa” podniesiono