19 kwietnia – Dzień Pamięci o Holokauście. Dwie flagi nad gettem.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, w rocznicę tego wydarzenia wspominamy losy Żydów, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej.

Losy Polaków i Żydów na ziemiach polskich są ze sobą powiązane, dlatego warto odnotować ten mało znany epizod z powstania w getcie warszawskim. Według relacji dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego, Dawida Wdowińskiego, na domu przy ulicy Muranowska 7–9, w którym znajdowała się kwatera główna ŻZW, wywieszono biało-niebieską flagę żydowską, która znajdować się tam miała jeszcze 5 dni po rozpoczęciu powstania. Według innych relacji, w miejscu tym powiewały dwie flagi: biało-niebieska żydowska oraz biało-czerwona flaga polska. Potwierdzają to relacje historyka Emanuela Ringelbluma, Władysława Bartoszewskiego oraz Alicji Kaczyńskiej, która odnotowała ten fakt w swoich wspomnieniach. O dwóch flagach mówi też raport Jürgena Stroopa oraz relacja Stroopa spisana przez jego powojennego współwięźnia, Kazimierza Moczarskiego, w znanych nam „Rozmowach z katem”.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > 19 kwietnia – Dzień Pamięci o Holokauście. Dwie flagi nad gettem.