Tczewski Panteon Katyński

4 kwietnia w 77 rocznicę rozpoczęcia mordu na obywatelach Polski, m.in. w Katyniu,  w naszym mieście otwarto Tczewski Panteon Katyński na placu przy II LO im. Jana III Sobieskiego. Patronem honorowym tego wydarzenia byli: Piotr Gliński, wicepremier, a zarazem minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Szarek, Prezes IPN, ks. biskup pelpliński Ryszard Kasyna, Kazimierz Smoliński, poseł, Tadeusz Dzwonkowski, starosta tczewski, Stefan Kukowski, Wielki Mistrz Światowego Orderu Świętego Stanisława.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem wikariusza biskupiego ks. prałata Mariana Szczepińskiego. W czasie uroczystości głos zabierali m.in. starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, Wielki Kanclerz Światowego Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski, wiceministrowie: Jarosław Sellin i Kazimierz Smoliński, prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej Emilia Maćkowiak oraz prof. Mirosław Golon z Instytutu Pamięci Narodowej.

Panteon, aleja dębowa, ma przypomnieć osoby z naszego regionu, które zostały zamordowane „na nieludzkiej ziemi” - w Związku Radzieckim. Z uroczystością związana była wystawa dotycząca osób upamiętnionych oraz promocja książki Marcina Kłodzińskiego: Tczewski Panteon Katyński. Jeżeli zapomnę o Nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie. Pracę wydał Kociewski Kantor Edytorski.

Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Jadwiga Andrzejewska, poczet sztandarowy - Marta Peplińska z IIIc, Aleksandra Raińska z IIIa i Maciej Rząd z IIId oraz młodzież z IIb.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości pana Adama Murawskiego.

 

 

 

 

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Tczewski Panteon Katyński