http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Duża dawka historii współczesnej

17 października grupa młodzieży obejrzała film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz uczestniczyła w spotkaniu z Jerzym Borowczakiem. Myślą przewodnią rozmowy było pytanie: Czy Lech Wałęsa jest dla mnie autorytetem? Młodzież obejrzała film ze względu na reżysera, autora scenariusza- Janusz Głowacki, aktorów - Robert Więckiewicz (Lech Wałęsa) i Agnieszka Grochowska (Danuta Wałęsa), a przede wszystkim temat- geneza przemian 1989r. w Polsce i obalenia komunizmu. Dodatkową wartością miało być spotkanie z Borowczakiem, który w 1980r. razem z Bogdanem Borusewiczem, Bogdanem Felskim i Ludwikiem Prądzyńskim zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu należy do bliskich współpracowników Lecha Wałęsy. Na ile film i spotkanie spełniło oczekiwania każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

 

 

22. doszło do kolejnej lekcji historii. Tym razem było nią spotkanie z panem Tadeuszem Fiszbachem - politykiem, dyplomatą, nauczycielem akademickim, działaczem PZPR i byłym I sekretarzem KW w Gdańsku, posłem na Sejm PRL VII, VIII i X kadencji, w latach 1989-1991 wicemarszałkiem Sejmu kontraktowego (X kadencji). Także sekretarzem PZPR w Tczewie. Spotkanie prowadził pan Jan Kulas, były poseł i regionalista. Młodzież obejrzała prezentację dotyczącą porozumień sierpniowych 1980 r. w Gdańsku, która miała być wstępem do spotkania. Pan Fiszbach mówił o swej drodze życiowej, ale bardziej skupił się na swoich pasjach- biegach narciarskich. O otwartości spotkania może świadczyć zgoda na pytania od zebranych. I po filmie, i po spotkaniu z Tadeuszem Fiszbachem pozostał pewien niedosyt …

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Duża dawka historii współczesnej