http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Znani Tczewianie

TO NIE JA

astronom
nie pomnaża nieba swoim
teleskopem

kustosz Muzeum Historii Natury
nie rzeźbi
szkieletów dinozaurom

fortepian
na którym gram teraz
nie powtórzy tej melodii
w samotności

szron nie tworzy
wrzosowisk

to nie ja
piszę wiersze

Grzegorz Ciechowski, Nowy Jork, 1994

Tradycją naszej szkoły stały się coroczne spotkania  ze znaną postacią z Tczewa. Tym razem gościliśmy u siebie pana Jana Kulasa, który w czasie blisko godzinnej prelekcji na temat „ Znani Tczewianie XX wieku” przedstawił uczniom klas pierwszych sylwetki trzech wybitnych postaci z Tczewa: Stefana Cejrowskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz Ryszarda Karczykowskiego.

Polski tenor - Ryszard Karczykowski urodzony w 1942 roku w Tczewie jest jednym z najwybitniejszych powojennych polskich solistów operowych. Stawał na wielkich scenach operowego  świata. Obecnie jest profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Japonii oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Od kilku lat zajmuje się także reżyserią muzyczną. W jednym z wywiadów powiedział: „… już od najmłodszych lat marzyłem o tym, by być lekarzem i śpiewakiem”, dlatego, że jego pierwszym idolem i jednocześnie nauczycielem był solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, lekarz laryngolog, nieżyjący już dziś, Stefan Cejrowski. Ten wybitny artysta urodzony w 1924 roku również  w Tczewie, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz w uznaniu zasług dla Miasta Gdańska Medalem Księcia Mściwoja II.

Grzegorz Ciechowski - wybitny poeta, muzyk, promotor kilku znakomitych talentów wokalnych, lider kultowego zespołu rockowego „Republika” uczęszczał do naszego Liceum w latach 1972 - 1976. W liceum trafił na rozbudzone środowisko literacko-muzyczne, bardzo wiele też zawdzięczał swojej polonistce i jednocześnie  wychowawczyni, pani Annie Andrzejewskiej, która mówi, że Grzegorz pisał wtedy najlepsze wypracowania w klasie. Z czasów licealnych pochodzi też odnaleziony z trudem po jego śmierci „Pomarańczowy brulion”, w którym Grzegorz zapisywał swoje wiersze. Jego wychowawczyni wspomina (cytat pochodzi z książki Jana Kulasa): „Kiedy opracowywaliśmy plan lekcji wychowawczych, z Jego strony padały propozycje tematów związanych z muzyką, np. „Który zespół uważam za lepszy, ciekawszy: „The Rolling Stones” czy „The Shadows”? Nie doczekał się dyskusji, bowiem niewielu w klasie podzielało zainteresowania muzyczne Grzegorza”. O tym, że jego utwory mają przesłanie uniwersalne świadczy fakt, że tekst jego piosenki „Nie pytaj o Polskę” został zamieszczony w podręczniku do II klasy liceów ogólnokształcących. 

Trzy sylwetki, trzy wybitne postacie, trzech wspaniałych artystów, wszyscy trzej urodzeni w Tczewie, wszyscy owładnięci wielką pasją muzyczną. Trzeba o nich mówić, pisać i przekazywać pamięć przyszłym pokoleniom Tczewian, bo mimo iż  urodzeni w naszej „małej ojczyźnie ”, stali się obywatelami świata.  

Uczestnikami niezapomnianego spotkania w dniu 8 października 2013 roku w bibliotece szkolnej byli uczniowie z klas IA, IB, IC, IF z  I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie pod opieką nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie pana Dariusza Makacia. 

„Można powiedzieć, nawet po 30 latach, że znaczna część współczesnej tczewskiej inteligencji kończyła właśnie to LO” – to cytat z wspomnianej wyżej książki: ”Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa”, której pomysłodawcą i redaktorem był licealny kolega Grzegorza Ciechowskiego -  Pan Jan Kulas.  Historyk, działacz  samorządowy,  poseł  dwóch kadencji, redaktor kilku książek - Jan Kulas  pracuje właśnie  nad publikacją poświęconą  wielkiemu śpiewakowi, wybitnemu światowemu tenorowi - Ryszardowi Karczykowskiemu.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Znani Tczewianie