http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii

9 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii. Uczniowie klasy Ia i Ib uczestniczyli w lekcji poświęconej dziejom starożytnego Rzymu. Ich przewodnikiem był Marcus Terentius Varro, w którego postać wcielił się pan Jacek Ordowski, nauczyciel, regionalista i znany popularyzator historii. Uczniowie mogli nie tylko usłyszeć o dziejach imperium rzymskiego, ale także obejrzeć i osobiście przeżyć epizody z życia elit rzymskich oraz walk legionistów lub gladiatorów. Uczniowie klasy IIa, IId i Id zapoznali się z walkami posko-szwedzkimi w XVII wieku. Tu narratorem był król Szwecji Gustaw II Adolf, w tej roli pan Jacek Ordowski. Tu głównym wydarzeniem była  bitwa pod Gniewem, która rozegrała się w dniach 22 września - 1 października 1626 roku pomiędzy siłami Rzeczypospolitej i Szwecji. Armią polską dowodził król Polski Zygmunt III Waza, zaś armią szwedzką – król Szwecji Gustaw II Adolf. Zwycięstwo w bitwie odnieśli Szwedzi. Bitwa ta jednocześnie była pierwszą w historii porażką husarii.

Uczniowie naszej szkoły mogli nie tylko posłuchać wspaniałych oracji narratora, ale poznać tajniki sztuki wojskowej i życia codziennego ze wskazanych epok. Mamy nadzieję, że będzie to początek stałej współpracy z panem Jackiem Ordowskim i jego pomocnikami, wszystko zależy od nas. Dziękujemy za przybliżanie historii.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Żywa lekcja historii