http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Ferie a miłośnicy Klio pracują

W styczniu każdego roku decydują się losy uczestników Olimpiady Historycznej, tak było i teraz. Piątka naszych uczniów: Rafał Buca IIIb (specjalizacja: historia parlamentaryzmu), Tomasz Jabłoński Ib (specjalizacja: historia XX wieku), Maciej Lica IIe (specjalizacja: średniowiecze), Karol Ostrowski IIa (specjalizacja: starożytność) i Agata Telefus IIIa (specjalizacja: historia XX wieku) 11 stycznia wzięli udział eliminacjach pisemnych. W części pisemnej uczniowie piszą w jednym terminie określonym w harmonogramie wypracowanie na jeden z 6 tematów ustalonych przez Komitet Główny dla wszystkich okręgów i obejmujących następujące specjalności: 1) starożytność, 2) średniowiecze, 3) epoka nowożytna, 4) historia XIX wieku – do 1918 r., 5) historia XX wieku – po 1918 r., 6) historia parlamentaryzmu w Polsce. Uczeń ma prawo wybrać dowolny temat.

Tematy prac pisemnych eliminacji okręgowych XLVI Olimpiady Historycznej:

Starożytność: Porównaj systemy prawne i etyczne cywilizacji starożytnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Średniowiecze: Porównaj i oceń politykę zagraniczną Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego.

Nowożytność: Przedstaw wpływ idei oświecenia na przemiany ustrojowe i społeczno-gospodarcze osiemnastowiecznej Europy.

XIX wiek: Wiosna Ludów w Europie – rewolucja czy rewolucje?

XX wiek: Stalinizm w Polsce i jego erozja.

Parlamentaryzm: Miejsce liberum veto w sejmie I Rzeczypospolitej.

Bardzo dobrą ocenę otrzymał Maciej Lica, który był jedynym naszym reprezentantem w eliminacjach ustnych 16 stycznia. Do eliminacji ustnych etapu II kwalifikowane są osoby, które z pracy pisemnej uzyskały ocenę minimum dobrą. W czasie eliminacji ustnych II etapu uczestnicy odpowiadają na pytania: z zakresu wybranej specjalności, z zakresu podstawy programowej – poziom rozszerzony i z zakresu 5 wybranych lektur (3 z wykazu lektur ogłoszonego przez Komitet Główny oraz 2 dowolnie wybrane przez ucznia). Tym razem nie udało się Maciejowi, który co rok dokonuje postępów w startach olimpijskich. Trzeba więc powiedzieć - trzy razy sztuka! Tu warto przypomnieć, że Maciej Lica edukację historyczną zakończył na etapie podstawowym w klasie pierwszej. Maciej był finalistą eliminacji centralnych II Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów 2017/2018. Jest absolwentem Gimnazjum w Dąbrówce. Dziękujemy za włożoną pracę w przygotowania i życzymy wszystkim miłośnikom Klio dalszej wytrwałości oraz sukcesów. Uczestnicy eliminacji centralnych tej olimpiady są zwolnieni z egzaminu maturalnego z historii (poziom rozszerzony) - otrzymują 100% z tego egzaminu.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Ferie a miłośnicy Klio pracują