Pamiętajmy o Historii i jej Bohaterach

23 października 2019 r. w Fabryce Sztuk młodzież naszej szkoły uczestniczyła w sesji popularnonaukowej z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i obchodów Roku Kazimierza Piechowskiego w Tczewie, której była współorganizatorem. Uczniowie klasy III a złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach zmarłych członków Stowarzyszenia Osób Represjonowanych przez III Rzeszę,m.in. Kazimierza Piechowskiego.

W tym spotkaniu z żywą historią Kazimierz Ickiewicz przedstawił publikację poświęconą początkom wojny w Tczewie, po której wywiązała się krótka dyskusja m.in. dotycząca sposobów pozyskiwania informacji i materiałów oraz planów autora na przyszłość. Później Jan Kulas zaprezentował sylwtkę Kazimierza Piechowskiego, prelekcja została wzbogacona doświadczeniami wynikającymi z osobistych spotkań. Ważnym punktem programu było przedstawienie sylwetek osób doświadczonych przez II wojnę światową przez uczniów I Liceum Ogólokształcącego w Tczewie. I tak: Iwona Ślizewska, Agata Telefus, Ewelina Okroj, Jerzy Władasz, Wiktoria Zając zaprezentowali kolejno losy Marii i Heleny Barcikowskiej, Zenoea Weiss, Marii i Zenona Muza, Jerzego Mokwy, Eugenii Wojciechowskiej.Własne historie wzruszały, wywoływały refleksje. Młodzież podziękowała za możliwość poznania historii u źródeł.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Pamiętajmy o Historii i jej Bohaterach