http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

80 lat temu zaczęła się II wojna światowa w Tczewie

Kolejne roczniki tczewian pamiętają o agresji niemieckiej na Polskę w 1939 roku. O 4.34 niemiecki agresor zaatakował Tczew chcąc zdobyć przeprawę przez Wisłę. Warto pamiętać, że ta godzina i związana z nią obrona mostów tczewskich trafiła do podręczników dzięki pracy tczewskich regionalistów, m.in. Kazimierza Ickiewicza i Jana Kulasa. 

O 15 na bulwarze nad Wisłą, już tradycyjnie, zebrali się tczewianie dla upamiętnienia bohaterów sprzed lat. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Katarzyna Etmańska i poczet sztandarowy: Angelika Dzięgielewska, Wiktoria Zając i Karol Przystrzelski oraz rodzice uczniów i młodzież. Po oficjalnych uroczystościach wzięliśmy udział w pikniku militarno-historycznym. Było to interesujące wydarzenie, pomimo upału, którego koordynatorem od lat jest pan Jacek Prętki.

Tylko mosty są w stanie przypominającym ten z września 1939 roku.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości pana Adama Murawskiego.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > 80 lat temu zaczęła się II wojna światowa w Tczewie