http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Wizyta na wystawie IPN

Wizyta na wystawie IPN:
„Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza.
Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”.

30 stycznia w rocznicę powrotu Tczewa do Macierzy, odzyskania niepodległości, grupa naszych uczniów z klas 2a i 2b była w Fabryce Sztuk na otwarciu wystawy ilustrującej te chwile. Ogólne tło wydarzeń z lat 1918-1920 oraz prace dokumentujące wydarzenia historyczne przedstawił Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon. Po wystawie oprowadzała zebranych pani dr Barbara Męczykowska, która opracowała ten projekt. Wśród gości był również dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie dr Krzysztof Korda, ponieważ biblioteka udostępniła odpowiednie materiały związane z tematyką wystawy.

Wśród materiałów archiwalnych przedstawiono wydarzenia związane z pierwszymi dniami wolności, sporami w wytyczaniu granic, np. historia Nadola znad Jeziora Żarnowieckiego, gdzie upór mieszkańców spowodował, że wieś znalazła się w granicach Polski. Zebrani obejrzeli fotosy ilustrujące wejście polskich wojsk i administracji do byłego zaboru pruskiego z zaślubinami z Bałtykiem w Pucku 10 lutego 1920 roku generała Józefa Hallera. Poznaliśmy sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw. Przypomniano również o realnym zagrożeniu ze strony bolszewików, którzy w tym czasie zajęli m.in. Brodnicę.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Wizyta na wystawie IPN