http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Brunatne i czerwone czasy miną. Wspomnienie duchownych niezłomnych Pomorza

4 grudnia pod patronatem senatora Antoniego Szymańskiego i tczewskiej Fabryki Sztuk odbył się wykład Jana Hlebowicza, historyka, absolwenta Uniwersytetu Gdańskiego i doktoranta na Wydziale Historii tej uczelni, pod tym tytułem. Wykładowi użyczyło swojego mikrofonu pelplińskie Radio Głos. Bohaterami tego spotkania byli księża z Pomorza Gdańskiego walczący z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej oraz często ci sami represjonowani przez rodzime władze komunistyczne. Przypomniano sylwetki kapłanów, którzy walczyli o polskość Pomorza pod zaborami, jak, np. ksiądz Józef Wrycza.

Prelegent przypomniał wydarzenie z 10 lutego 1920 roku kiedy to ksiądz Wrycza brał udział w uroczystych zaślubinach Polski z Bałtykiem w Pucku; wygłosił wówczas kazanie podczas mszy polowej.  W czasie tej mszy padał bardzo silny deszcz, na sugestię gen. Józefa Hallera, aby skrócić kazanie, miał odpowiedzieć: przygotowałem na 20 minut, tyle też będę kazał. Wśród wielu postaci przypomniano również Błogosławionych Męczenników Gdańskich- księży: Mariana Góreckiego, Bronisława Komorowskiego i Franciszka Rogaczewskiego zamordowanych w Wielki Piątek 1940 roku. Wśród niezłomnych duchownych z Pomorza prelegent wymienił wieloletniego proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie śp. księdza Wacława Preisa, który był inwigilowany przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa. Komunistyczni prześladowcy utrudniali kapłańską posługę księdzu Stanisławowi Cieniewiczowi, proboszczowi parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie. Wykład był dla zgromadzonych pewnym zasygnalizowaniem tematu, który wymaga już indywidualnego poszukiwania szerszych informacji. Większość słuchaczy to młodzi ludzie, również z naszej szkoły.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Brunatne i czerwone czasy miną. Wspomnienie duchownych niezłomnych Pomorza