http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Spotkanie z panią prof. Alicją Boryło

30 listopada 2018 roku w ramach obchodów 70-lecia naszej Szkoły odbyło się spotkanie z absolwentką I LO dr hab. Alicją Boryło, prof. Nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego Katedry Chemiii Radiochemii Środowiska. Prelekcje dotyczyły: życia i osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie” oraz zastosowania polonu w oparciu o własne badania prelegentki. W wykładzie wzięła udział :

  • młodzież klas biologiczno-chemicznych I LO oraz
  • uczniowie biorący udział w Powiatowym Konkursie Chemicznym „Skłodowska Górą” organizowanym przez chemików I LO z SP1 Tczew, SP4 Tczew, SP10 Tczew, ZSK Tczew, SP Opalenie wraz z nauczycielami chemii (wspaniała promocja dla naszej placówki).

Prelegentka z wielką pasją przybliżyła nam postać Marii Skłodowskiej-Curie, przytaczała ciekawe wątki, mało znane z biografii noblistki wzbudzając wielkie zainteresowanie całej sali słuchaczy, np.: Mała Maria „Maniusia”, bo tak nazywała ją rodzina, czytała płynnie już w wieku czerech latek wszystko co jej wpadało do rączek, były to często książki poświęcone chemii, fizyce, technicznym sprawom (takie znajdowały się w bibliotece ojca, nauczyciela fizyki i matematyki); znała płynnie cztery języki; prezentem ślubnym dla Marii i Piotra były rowery, na których spędzili miesiąc miodowy.

Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą i jedyną kobietą, która spoczywa w Panteonie uhonorowaną w ten sposób za własne zasługi naukowe i jedyną osobą, która spoczywa w Panteonie nie będącą z pochodzenia Francuzką; przyjaźniła się z największymi uczonymi tamtych czasów, po Jej śmierci właśnie Albert Einstein, z którym zdarzało Jej się spacerować po Alpach, w pięknym eseju napisał, że była:

Ona jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których przyszło mu poznać”.

W drugiej części prelekcji mogliśmy poznać wyniki badań pani prof. Alicji Boryło prowadzonych na terenie całej Polski związanych z zawartością polonu w artykułach spożywczych, ziołach leczniczych, pocie, moczu i krwi człowieka.

Było to bardzo udane spotkanie, warto kontynuować taką formę współpracy z UG i naszymi wybitnymi absolwentami.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Spotkanie z panią prof. Alicją Boryło