http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.rekrutacjagk-is-32.jpglink
http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.rekrutacjagk-is-32.jpglink
http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.rekrutacjagk-is-32.jpglink
«
»
Loading…

79. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

17 września 1939 roku Związek Radziecki wypełniając zobowiązania wynikające z paktu Ribbentrop-Mołotow, występując jako sojusznik hitlerowskich Niemiec, zadał cios w plecy broniącej się samotnie od 1 września Polsce. Tczewianie oddali hołd obrońcom i tysiącom obywateli polskich, którzy znaleźli się pod okupacją radziecką. Dzień ten jest również obchodzony pod nazwą: Dnia Sybiraka.

W południe spotkaliśmy się przy pomniku ofiar stalinizmu, opodal Zespołu Szkół Technicznych im. komandora Antoniego Garnuszewskiego w Tczewie, a godzinę później pod Tczewskim Panteonem Katyńskim przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Tczewie. Głos zabierali przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci rodzin pomordowanych na Wschodzie.

Naszą szkołę reprezentowała pani wicedyrektor Katarzyna Etmańska, poczet sztandarowy: Hanna Chamska, Martyna Klóskowska i Kacper Tuptanowski oraz grupa młodzieży. O 18.30 w tczewskiej farze odprawiono mszę świętą za Ojczyznę. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą miejsce obozu przejściowego, która znajduje się na budynku Fabryki Sztuk. Na dziedzińcu Fabryki Sztuk uczniowie klasy I b z naszej szkoły przedstawili krótką animację napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę. Uczniowie II Liceum czytali listy z więzień radzieckich żołnierzy polskich do rodzin. Chór „Passionata” intonował pieśni patriotyczne. Pan Piotr Szubarczyk z IPN przybliżył zebranym tło historyczne tamtych wydarzeń. Przemawiali również przedstawiciele władz samorządowych. Animatorem wydarzenia był pan Stefan Kukowski i Młodzież Wszechpolska. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Jadwiga Andrzejewska i młodzież z klasy I b.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > 79. rocznica agresji radzieckiej na Polskę