http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.70_leciegk-is-32.jpglink
http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.rekrutacjagk-is-32.jpglink
http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.zdolni_z_pomorza_logogk-is-32.jpglink
«
»
Loading…

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Święto to obchodzone jest dla upamiętnienia wydarzenia z 1 marca 1951 roku. Tego dnia w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Tczewskie obchody rozpoczęły się pod tablicą na Bibliotece Miejskiej przy ulicy Kościuszki, gdzie mieścił się sąd, katownia ubecka. Następnie zgromadzeni przeszli na Rondo Żołnierzy Wyklętych, gdzie również wspomniano bohaterów walk z komunizmem. Uroczystości kontynuowano w Parku Miejskim przy Tablicy Ofiar Terroru Stalinowskiego. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Katarzyna Etmańska, poczet sztandarowy: Marta Choinska, Małgorzata Cybulska i Jakub Kruszyński  oraz młodzież z klasy IIb.

Tego samego dnia Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie” we współpracy ze Starostwem  Powiatowym, Pomorskim Przeoratem Orderu św. Stanisława oraz przy wsparciu merytorycznym Fabryki Sztuk oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przygotowała Marsze na Orientację „Tropem Wilczym”. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: Drużyna B: Tomasz Chamski, Maciej Kwiatkowski, Kamil Sarnowski, Michał Wojtowicz, Piotr Zacharek, wszyscy z klasy IIIb i Wilcza Sfora z klasy Ia, w składzie: Agata Telefus, Julia Ucińska i Wiktoria Zając. Drużyna B zajęła II miejsce, wśród 11 zespołów, a Wilcza Sfora była na III miejscu. Tu bardzo dziękujemy panu Wojciechowi Rychłowskiemu za opiekę nad zespołem dziewcząt - wymóg opiekuna pełnoletniego.

W niedzielę, 4 marca, dalej trwały imprezy związane z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych. Jednym z wydarzeń tego dnia był bieg „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 metrów. To symboliczne upamiętnienie Józefa Franczaka pseudonim Lalek, ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, który zginął 21 października 1963 roku. Bieg oprócz charakteru patriotycznego miał również cel charytatywny, pomoc uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w zdobyciu środków na rehabilitację. Oczywiście część biegaczy potraktowała ten dystans sportowo. Naszą ekipę swoją obecnością wspierała pani dyrektor Jadwiga Andrzejewska.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”