http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.70_leciegk-is-32.jpglink
http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.rekrutacjagk-is-32.jpglink
http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.zdolni_z_pomorza_logogk-is-32.jpglink
«
»
Loading…

Happening: "100 rocznica rewolucji bolszewickiej - lance do boju, szable w dłoń ..."

 Happening: "100 rocznica rewolucji bolszewickiej - lance do boju, szable w dłoń - bolszewika goń, goń, goń!"

7 listopada młodzież naszej szkoły przypomniała wydarzenie z historii współczesnej - wybuch rewolucji październikowej [określenie, stosowane przez bolszewików na dokonany przewrót zbrojny w Rosji], który miał miejsce 24 października/6 listopada na 25 października/7 listopada 1917 roku w Petersburgu. „Bolszewicy” próbowali opanować szkołę, ale pierwszy odpór dała pani dyrektor. Nikt się nie przyłączył. Cały czas monitorowani byli przez grupę antykomunistycznych patriotów i ostatecznie wymieciono Lenina z akolitami na śmietnik historii.

Wykorzystano fragment żurawiejki 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego: Lance do boju/ Szable w dłoń/ Bolszewika goń, goń, goń! Nawiązano również do bohaterskiego udziału uczniów Szkoły Morskiej w Tczewie, którzy po zdanych egzaminach w lipcu 1920 roku poszli prosto na wojnę polsko-bolszewicką, a po zakończeniu działań wojennych grupami zjeżdżali się do Tczewa. Uroczystości otwarcia Szkoły Morskiej w Tczewie odbyły się 8 grudnia 1920.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Happening: "100 rocznica rewolucji bolszewickiej - lance do boju, szable w dłoń ..."